Collegium Gedanense - Liceum Niepubliczne Sopot
Gdańsk
ul. Sztormowa 9 tel. 58 559-00-66

  Liceum Niepubliczne - Gdańsk, Sopot

  Prywatne Liceum Ogólnokształcące "Collegium Gedanense" powstało w 1992 roku. Jestesmy nowoczesną szkołą uwzględniającą najnowsze tendencje edukacyjne.

  Najbardziej wartościowa wiedza to ta, która pozwoli młodzieży radzić sobie z bieżącymi problemami i przygotuje ją do pokonania trudności , jakie napotka w życiu dorosłym.

  System nauczania w naszej szkole opiera się na dwóch filarach: na rozwoju emocjonalnym i intelektualnym ucznia.

  Dotychczasowa szkoła skoncetrowana była na zdolnościach  intelektualnych. W większości przypadków nie przykładała wagi do wpłwu emocji na ludzkie działanie. Programy szkolne przeładowane są treściami nieprzystającymi do współczesnego świata a potrzeby emocjonalne są często niezauważane bądż marginalizowane przez nauczycieli. W przypadku niepowodzeń szkolnych trudno znaleść pomoc lub wsparcie. Porażki niweczą próby skupienia się czymś innym, a przez to obniżają sprawność intelektualną. Zniechęcenie, lęk, depresja, brak motywacji, niska samoocena, wyniki wyraźnie niższe od możliwości intelektulanych - to efekt niesprawanego systemu edukacyjnego, nastawionego na osiąganie wyników testowych. Sam "wyścig szczurów", tak silnie lansowany w polskiej edukacji pod postacią list rankingowych, niebezpiecznie obróci się przeciwko uczestnikom, stając sie w przyszłości ustawicznym źródłem frustracji i poważnych chorób. Nie dostrzegamy, że wyścig w którym uczestniczymy ma ruchomą metę -im rzekomo jestesmy jej bliżej, tym bardziej się ona od nas oddala. "Francuski filozof M. Ricard porównuje tę sytuację do biegu na ruchomej bieżni, tak popularnej obecnie w salach gimnastycznych. By na tej hedonistycznej bieżni pozostawać w tym samym miejscu, trzeba być w nieustannym biegu. Paradoks nienasycenia polega na konieczności pozyskiwania coraz to nowych źródeł ekscytacji tylko po to, by poziom satysfakcji utrzymać na tym samym poziomie". 

  Nasza szkoła koncentruje się na połączeniu umysłu i serca. Zdolności emocjonalne decydują o sposobie postępowania wobec samego siebie i innych. Ludzie o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej mają pozytywny i serdeczny stosunek do otoczenia, dobrze radzą sobie ze stresem, łatwo i szybko nawiązują kontakty międzyludzkie. Inteligencja emocjonalna to samokontrola, umiejętność panowania nad emocjami, zapał, wytrwałość w dążeniu do celu, zdolność motywacji i radzenia sobie z porażkami.

  Niezbędnym elementem do wypełnienia tej misji jest zapewnienie odpowiednich warunków: sympatyczna atmosfera,panująca w małym, kameralnym liceum, stwarza mozliwości dobrego kontaktu z młodzieżą. Nauczyciele - dzięki nowej filozofii podejścia - mają możliwości pełnego poznania swoich uczniów, ich problemów i trudności, a przede wszystkim aspiracji, możliwości, talentów.

   Nasze najnowsze propozycje edukacyjne to powołanie klas o profilu :

  • filmowo-aktorskim w ramach nowatorskiego projektu przygotowanego we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową
  • architektonicznym opartym na sprawdzonych rozwiązaniach przygotowanych przez pracowników Politechniki i Akademii Sztuk Pięknych
  • politechnicznym bazującym na solidnym przygotowaniu z przedmiotów ścisłych i adresownym dla przyszłych studentów Politechniki i Uniwersytetu
  • akademickim przygotowanym we współpracy ze środowiskami akademickimi Trójmiasta
  • jeździeckim  adresowanym dla osób pragnących połączyć swoje sportowe i rekreacyjne pasje z nauką
  • programistycznym dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć języka przyszłości.

Szczegóły propozycji znajdują się w zakładce rekrutacjawww.cg.gda.pl/rekrutacja.html